herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

19 wrz
2018

POŻEGNANIE LATA W KRZYWINIE - WIELKI FESTYN RODZINNY

W sobotę 22 września 2018 roku w Krzywinie odbędzie się Festyn rodzinny pn. "Pożegnanie lata" ze sportowym akcentem z udziałem gwiazd sportu, występami artystycznymi, gwiazdą wieczoru i zabawą taneczną. Impreza organizowana jest przez Gminę Widuchowa, Sołectwo Krzywin, ADK Szafir, LUKS Krzywin i OSP Krzywin. Wójt gminy Anna Kusy - Kłos w imieniu organizatorów zaprasza serdecznie wszystkich mieszkańców gminy oraz gości, dorosłych, dzieci i rodziny do wspólnej zabawy. Nie zabraknie atrakcji dla nikogo.

W czasie festynu o godz. 18.00 podejmiemy próbę pobicia rekordu Guinessa w jednoczesnym podbijaniu piłki, dlatego zachęcamy do udziału w próbie wszystkich uczestników festynu i prosimy o zabranie ze sobą własnej piłki. Mieszkańcy Krzywina, panie z ADK Szafir, członkowie Rady sołeckiej już od kilku dni spotykają się przygotowując miejscowość i obiekty sportowe na przyjęcie gości. 

Podczas wieczornej muzycznej części imprezy wystąpi grupa B-QLL znana już mieszkańcom naszej gminy z występów na Gminnych Dożynkach w Żarczynie. Po koncercie zapraszamy na zabawę taneczną przy remizie OSP. Festyn otrzymał dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie z programu "Społecznik".

czytaj więcej


17 sie
2018

UROCZYSTE OTWARCIE NOWEGO PLACU ZABAW W ŻARCZYNIE - FESTYN ZORGANIZOWANY PRZEZ RADĘ SOŁECKĄ

W dniu 18 sierpnia 2018 r. podczas festynu zorganizowanego przez Radę Solecką Sołectwa Żarczyn uroczyście otwarto nowy plac zabaw. Symbolicznego otwarcia placu dokonała była sołtys Pani Krystyna Sztuka, która w imieniu mieszkańców sołectwa, a przede wszystkim w imieniu dzieci podziękowała Pani Wójt Annie Kusy - Kłos i pracownikom Gminy Widuchowa za podjęcie starań o uzyskanie dofinansowania i doprowadzenie do szczęśliwego finału potrzebnej i oczekiwanej inwestycji.

W upalne piątkowe popołudnie licznie przybyli mieszkańcy Żarczyna oraz mamy z dziećmi aby przetestować wszystkie urządzenia nowego placu zabaw. Pod czujnym okiem opiekunów dzieci bujały się na huśtawkach, zjeżdżały, wspinały się i pokonywały tunel linowy. Długa kolejka dzieci ustawiła się do malowania twarzy. Był klaun, który z balonów wyczarowywał najdziwniejsze zwierzęta nadmuchiwane zabawki. Małe i nieco starsze dzieci strzelały z łuku do tarczy i puszczały naprawdę duże bańki mydlane.

Panie z Rady Sołeckiej przygotowały bufet z zimnymi i gorącymi napojami, smaczne wypieki i kiełbaski z grilla. Zorganizowano loterię fantową. Była również mała niespodzianka dla dzieci. Pogoda podpowiedziała Pani Wójt co powinno sprawić najmłodszym radość i dlatego przywiozła dla wszystkich zimne lody. Plac zabaw tylko na ten moment opustoszał, aby po chwili znowu zapełnić się dziećmi. Z pewnością będzie dobrze służył dzieciom, a dla młodzieży i dorosłych już niedługo powstanie obok Otwarta Strefa Aktywności i zamontowane zostaną urządzenia zewnętrznej siłowni.

Teren w centrum Żarczyna dzięki  ostatnim inwestycjom został mądrze zagospodarowany, Jest ogrodzony, bezpieczny, zadbany i funkcjonalny. Stanowi przykład gospodarności i dobrej współpracy władz gminy z samorządem wiejskim - sołectwem, a wydatkowane na ten cel środki finansowe to doskonała inwestycja w przyszłość.

czytaj więcej


11 sie
2018

WSPÓLNE GOTOWANIE W ŚWIETLICACH W KRZYWINIE I ŻELECHOWIE

Pod kierunkiem instruktorów Studia Kulinarnego BATATY ze Szczecina 8 i 9 sierpnia kontynuowaliśmy Warsztaty Kulinarne pn. "Z rodzinnej kuchni - tradycje i smaki pierwszych mieszkańców Gminy Widuchowa". Tym razem na wspólne gotowanie do swoich świetlic przybyli mieszkańcy Krzywina i Żelechowa.  Na każde zajęcia przygotowano inne przepisy kresowej kuchni - znane naszym babciom i rodzicom dania, które również dziś, może już nie tak często, ale goszczą na naszych stołach.
W Krzywinie przygotowano następujące potrawy: barszcz biały, placki ziemniaczane z pastą z pstrąga wędzonego, parowańce z sosem owocowym i manty - pierogi gotowane na parze. Pracę wykonywano wspólnie, a po przygotowaniu dania następowała wspólna degustacja. Kulinarne spotkanie zintegrowało starsze i młodsze pokolenie mieszkańców - z rodzicami przybyły też dzieci, które chętniej niż w domu pomagały przy pracy. Przypomniały się wszystkim uczestnikom znane smaki, a nad stołami unosiły się wspaniałe zapachy podawanych, gorących potraw.

Uczestnicy warsztatów w Żelechowie swoje zadanie również wykonali wzorowo. Doskonale wyposażona kuchnia w świetlicy w Żelechowie, sprzęty, urządzenia i naczynia z pewnością ułatwiły pracę, ale to ręce naszych żelechowskich mistrzyń kuchni sprawiły, że przygotowane potrawy nie tylko pachniały i wybornie smakowały, ale także pięknie wyglądały. Na wspólny stół trafiły dania: barszcz ukraiński, kartacze (cepeliny), czeburaki i gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym.

Na zakończenia warsztatów nie mogło zabraknąć kawy i słodkich wypieków , o które zadbały gościnne jak zawsze gospodynie z Żelechowa. Na zakończenie trzydniowych warsztatów prowadzącym Państwu Magdalenie i Błażejowi Światłym za doskonałe profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, a uczestnikom za udział w projekcie, ogromne zaangażowanie w pracy, miłą atmosferę i smaczne potrawy podziękowali Pani sołtys Wiesława Pawłowska i Sekretarz gminy Andrzej Stachura.

Podsumowaniem projektu i warsztatów będzie specjalna publikacja poświęcona tradycyjnej kuchni pierwszych mieszkańców Gminy Widuchowa, która zostanie wydana, a następnie zaprezentowana podczas Gminnych Dożynek w Żelechowie w dniu 1 września 2018 r. Już dziś zapraszamy na doroczne święto plonów.

czytaj więcej


07 sie
2018

RUSZYŁ PROJEKT WARSZTATÓW KULINARNYCH DLA MIESZKAŃCÓW GMINY WIDUCHOWA

Zgodnie z planem odbyły się pierwsze zajęcia warsztatowe w ramach zadania: Organizacja Dożynek Gminnych poprzez przeprowadzenie warsztatów kulinarnych oraz wydanie publikacji z rodzinnej kuchni, który uzyskał dofinansowanie z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Zajęcia w świetlicy wiejskicj w Pacholętach zgromadziły wielu chętnych - mieszkańców Pacholąt, Widuchowej i Krzywina. Warsztaty prowadzili instruktorzy Studia Kulinarnego BATATY ze Szczecina

W ramach zajęć pn. "Z rodzinnej kuchni - tradycje i smaki pierwszych mieszkańców Gminy Widuchowa" przygotowano na podstawie regionalnych przepisów następujące potrawy/dania: chłodnik litewski, bliny z kwaśną śmietaną i łososiem, babkę ziemniaczaną z boczkiem wędzonym i sosem z kurek, kibiny litewskie.

  

  

   

czytaj więcej