herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

11 lis
2018

GMINNE OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI


W sobotę 10 listopada 2018 r. w Widuchowej odbyły się uroczyste obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym, skąd uczestnicy w marszu z pocztami sztandarowymi na czele przybyli do szkoły podstawowej, gdzie odbyła się uroczysta akademia z udziałem władz gminy, zaproszonych gości i mieszkańców gminy Widuchowa.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego wszystkich przybyłych na uroczystość powitała gospodarz gminy Pani Wójt Anna Kusy - Kłos. W swoim wystąpieniu podkreśliła ogromny wysiłek pokoleń naszych rodaków i trudną drogę Narodu polskiego do upragnionej Niepodległości. Pani Wójt złożyła mieszkańcom i gościom najserdeczniejsze życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Na uroczystej akademii w Widuchowej mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli władz oświatowych z Zachodniopomorskim Wicekuratorem Oświaty Jerzym Sołtysiakiem, księży, dyrektorów szkół, przedszkola i biblioteki, radnych i sołtysów, prezesów i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawicieli Koła Sybiraków, nauczycieli, rodziców i uczniów oraz mieszkańców naszej gminy.

 

Po okolicznościowych przemówieniach gości odbyły się inscenizacja oraz występy artystyczne, w których zaprezentowali się: zespół ludowy "Macierzanka" z Pacholąt, dziecięcy zespół folklorystyczny "Niezabudki", dzieci z gminnego przedszkola oraz uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Widuchowej.

czytaj więcej


04 lis
2018

TRWA PRZEBUDOWA ULICY BULWARY RYBACKIE W WIDUCHOWEJ

Dokładnie miesiąc temu na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt firmy DANKOM, która realizuje w Widuchowej inwestycję - przebudowę ul. Bulwary Rybackie. Długo oczekiwana przebudowa położonej nad brzegiem Odry ulicy w ciąg pieszo jezdny powstaje przy udziale środków pochodzących z budżetu gminy oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014-2020. Realizowany I etap inwestycji, który ma kosztować 1 873 780,35 zł został dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego kwotą  w wysokości 1 071 389 zł (63,63 %).

Obecnie trwają prace na dwóch odcinkach: 1. od ulicy Grunwaldzkiej w kierunku ul. Mostowej (obok dawnego Urzędu Celnego), 2. od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Żeromskiego. Razem z budową ciągu pieszo-jezdnego trwa przebudowa sieci teletechnicznej. Na placu budowy zgromadzono niezbędne materiały: kruszywo, krawężniki i kostkę brukową. Mamy nadzieję, że dobra pogoda utrzyma się i wkrótce wykonawca ułoży kostkę na pierwszych odcinkach Bulwarów Rybackich.

 


Przebudowa ul. Bulwary Rybackie w Widuchowej

czytaj więcej


20 paź
2018

WIĘKSZA DOTACJA MARSZAŁKA NA DROGĘ W MARWICACH

W czwartek 18 października Wójt Anna Kusy - Kłos podpisała w Urzędzie Marszałkowskim umowę na zwiększenie dotacji na przebudowę drogi w miejscowości Marwice o dł. 1,025 km.  Przewidywany koszt zadania wynosi 464 499,08 zł. Początkowo otrzymaliśmy  dofinansowanie w kwocie 82 088,85 zł -17 % (umowa podpisana w dniu 11 czerwca 2018 r.). 

W październiku kwota dofinansowania ulegla zwiększeniu do 136 469 zł (29 %).  Wydłużono także termin realizacji inwestycji do końca 2018 roku.

czytaj więcej