herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

W środę 11 lipca 2018 r.  o godz 18.00 przypłynął do Widuchowej Flis Odrzańsko - Warciański. Na nabrzeżu przy ul. Bulwary Rybackie miało miejsce uroczyste powitanie flisaków przez mieszkańców Widuchowej. W imieniu Pani Wójt Anny Kusy - Kłos żeglarzy i flisaków przywitał Sekretarz Gminy Andrzej Stachura.

Następnie odbyła się zbiórka załóg, prezentacja historii i celów Flisu Odrzańskiego. Specjalny Memoriał skierowany do władz samorządowych i mieszkańców gmin nadodrzańskich i nadwarciańskich odczytali: Wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej Organizator Flisów Odrzańskich dr Elżbieta Marszałek i Komodor Flisów Odrzańskich kpt.ż.w. Włodzimierz Grycner. Najmłodsi mieszkańcy Widuchowej wzięli udział w inscenizacji patriotycznej związanej z obchodami 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po części oficjalnej uczestnicy flisu otrzymali jak zawsze smaczny gorący posiłek przygotowany przez panią Małgorzatę Łęczewską. Gorące napoje i obsługę zapewniły panie z Rady Sołeckiej Sołectwa Widuchowa i Stowarzyszenia Nadodrzańskie Klimaty.

Tegoroczny Flis ma szczególny wymiar związany z ogłoszeniem przez samorządy województw nadodrzańskich obecnego roku „Samorządowym Rokiem Rzeki Odry 2018”. W nowej koncepcji przebiegu Flisu założono zdecydowanie większy udział miejscowości nadodrzańskich w tym dołączenie własnych jednostek do Flisu i utworzenie powiązanej linami wspólnej „Sztafety Herbów i Flag” wszystkich miejscowości nadodrzańskich przez które będą przepływać jednostki. W tym roku tratwa została zbudowana na Warcie i połączyła się z flotyllą flisu, dlatego Flis nosi nazwę Odrzańsko - Warciańskiego.

Zakończenie Flisu planowane jest w dniu 14 lipca w Szczecinie na pokładzie statku szkolnego Akademii Morskiej "Nawigator XXI".


Za pomoc w organizacji pobytu uczestników Flisu w Widuchowej dziękujemy Radzie Sołeckiej, Stowarzyszeniu Nadodrzańskie Klimaty, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Widuchowej, Pani Małgorzacie Łęczewskiej, Panom Adamowi i Patrykowi Kurantowiczom i Kazimierzowi Romanowskiemu.

Wpisany przez: Andrzej Stachura