herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Początek maja to okres, w którym w przeciągu trzech kolejno następujących po sobie dniach obchodzimy święta:
1 Maja - Święto Pracy,
2 Maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,
3 Maja - Narodowe Święto Konstytucji.

1 Maja przypada Święto Pracy, obchodzone od ponad wieku w wielu krajach świata. Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku. Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka Socjalistyczna, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago. Pierwsze obchody Święta Pracy w wielu krajach, w tym również na terenie Polski, odbyły się już w 1890 roku. Obchody były organizowane zarówno przez lokalne związki zawodowe, jak i przez partie polityczne, które wpisały do swoich programów prawa pracownicze. Na ziemiach polskich przodowała w tym Polska Partia Socjalistyczna Józefa Piłsudskiego, zaś po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku - Związek Zawodowy Polski.

2 Maja obchodzimy ustanowiony przez Sejm w 2004 r. Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Święto Flagi ma na celu popularyzację wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa określa, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Na prostokątnych flagach układa się je w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Górny pas jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Polska flaga istnieje w dwóch postaciach - poza flagą biało-czerwoną używana jest także flaga z godłem Rzeczpospolitej umieszczonym pośrodku białego pasa. Flaga jest symbolem narodowym zajmującym szczególne miejsce w tradycji i kulturze kraju, dlatego zachęcamy do wywieszenia polskiej flagi.

3 Maja obchodzimy Narodowe  Święto Konstytucji. Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki w maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze, aż do roku 1990 kiedy to 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to Święto.

Wpisany przez: Mariusz Gralak